Samen kiezen Voor de natuur

20 mei 2026
Staatssecretaris Ministerie van Defensie Derk Boswijk

We kunnen de biodiversiteitscrisis alleen samen te lijf. Overheid, wetenschap, maatschappelijke organisaties en het bedrijfsleven moeten de handen ineen slaan om tot oplossingen te komen. Ter gelegenheid van Wereldbiodiversiteitsdag was ons Atrium vanavond het decor voor het jaarlijkse Diner van de Biodiversiteit. Zo’n 100 politici, bestuurders, wetenschappers en vertegenwoordigers uit het bedrijfsleven gingen met elkaar in gesprek.

Volg onze verhalen

Volg hier het nieuws over het museum en het dagelijkse werk en ontdekkingen van onze onderzoekers.

FacebookInstagramYouTube

Reuzenalk
symbool voor uitsterving

Marcel Beukeboom (algemeen directeur van Naturalis) verwelkomde in zijn openingsspeech niet alleen alle gasten, maar ook de uitgestorven reuzenalk die speciaal voor dit gezelschap voor heel even uit ons veilige collectiedepot was gehaald. De reuzenalk is door menselijk handelen, korte-termijn-denken en kiezen voor individueel gewin uitgestorven. Daarmee symboliseert het dier hoe eigenbelang kan leiden tot volledige uitputting van natuurlijke bronnen. Hij benadrukte hoe een nauwe samenwerking tussen overheid, wetenschap en bedrijfsleven het tij kan keren. Met de reuzenalk als waarschuwing voor de toekomst: “Denk aan hem bij het nemen van volgende beslissingen”.

Algemeen directeur Naturalis Marcel Beukeboom

Dilemma’s
en doen wat wel kan

Staatssecretaris Derk Boswijk van Defensie en directeur duurzaamheid en gebiedsontwikkeling Harwil de Jonge van Heijmans Vastgoed namen ons beiden mee in hun vergelijkbare uitdagingen. Goed willen doen voor de natuur en daarin bewuste keuzes maken, waar hun activiteiten onvermijdelijk ook impact hebben op de biodiversiteit. Zo ging de luchtmacht over op extensief graslandbeheer langs start- en landingsbanen, wat leidde tot een hogere vliegveiligheid én een sterke toename van de biodiversiteit in dat gebied. En wordt in de bouw door natuurinclusieve projecten het verstedelijkt gebied steeds groener. Ook zij benadrukten de noodzaak om samen te werken, en om te doen wat wél kan.

Internationaal
samenwerken

Die noodzaak tot samenwerking overstijgt onze landsgrenzen; secretaris-generaal Roald Lapperre (LVVN) kondigde aan dat Nederland dit onderwerp hoog op de agenda zet tijdens de aankomende COP17 in Armenië. Lisa Becking (tropische marien bioloog bij Naturalis) zette deze verhalen kracht bij aan de hand van de verdwijnende koraalriffen in het Caraïbisch gebied: “We weten wat er aan de hand is, we weten wat we moeten doen. Nu moeten we het ook gaan doen.”

Wetenschapper Lisa Becking