English
BezoekTentoonstellingEducatieScienceNatuurinformatieOver Naturalis
   Expedities > Dodo_Expeditie_2007 > Dodo expeditie 2007


Dodo weblog 2007


Dag 12: Het fijne zeven gaat van start - Francien Dieleman - 9 augustus 2007
Om een goed beeld van het gehele ecosysteem waarin de dodo leefde te verkrijgen, wordt de fossielenlaag in Mare aux Songes intensief onderzocht op flora en faunaresten. Een onderdeel hiervan zijn de microvertebraten (kleine vogels, zoogdieren, reptielen en amphibieën).  Meer dan 50% van de soorten in een fauna bestaat vaak uit kleine soorten.

Resten van microvertebraten zijn vaak maar 1 mm groot en kunnen dus makkelijk gemist worden. Om ze niet over het hoofd te zien is het nodig de aarde die uit de opgraving komt uit te zeven op een maaswijdte van 0,5 a 1mm.

Gisteren heeft René de zeefinstallatie opgezet : die bestaat uit een stellage waarop zeven met verschillende maaswijdte boven elkaar gestapeld staan met de fijnste van 0,5 mm onderop. Boven de zeven hangen slangen met spuitkoppen, die aangesloten zijn op een watertank met een motorpomp. Een schep aarde gaat bovenin en wordt bespoten met water. Grote objecten blijven bovenin liggen en het allerfijnste materiaal blijft in de onderste zeef liggen.  Als dat gedroogd is kan het worden uitgezocht, een intensief en tijdrovend werk, maar het geeft veel voldoening als je iets vindt.

We hebben het systeem meteen kunnen testen met materiaal dat uit de greppels rond de opgraving is gekomen. Het viel niet tegen: tussen de vele plantenresten zitten botjes van kleine reptielen, vogels en vleermuizen. Erg mooi zijn de tandjes van de vleermuis. Als we iets anders tegenkomen dan microvertebraten, zoals slakjes en foraminiferen, versmaden we die natuurlijk niet; ook die zijn onderdeel van de microfauna en helpen ons een beeld te krijgen van de leefomgeving van de dodo.



Terug naar het overzicht

Bekijk eerder gestelde vragen



vorige